Napjainkban egyre több embert érint a stressz, a depresszió, a kialvatlanság problémája. Kialakulásukat általában rohanó életmódunkkal magyarázzuk, csak kevesen gondolnak arra, hogy a felborult bioritmusért a sok vagy nem megfelelő mesterséges fény is felelős. Pedig sokan a nap nagy részét munkát, aktivitást ösztönző mesterséges fényben töltik, melynek következtében az emberi szervezet hozzászokik az állandó éberséghez, cselekvéshez. A szervezetünk nem "kapcsol át" csak mert lejárt a munkaidőnk, így még éjszaka is gyakran megtapasztalhatjuk a következményeket, hogy csökkent a minőségi alvásunk ideje, gyakrabban felébredünk, nehezebb a visszaalvás. A természetes fény napszakonként eltérő, ezért eltérően hat ránk: az erős déli fényben sokkal éberebbnek érezhetjük magunkat, a naplemente fény és színhőmérséklet csökkenése viszont felkészít bennünket a pihenésre. A fények befolyásolják hormonháztartásunkat és ezzel napi életritmusunkat is, ezért különösen fontos, hogy milyen az otthonunk világítása.

Az otthon világításának tudatos megtervezésében segítenek az Elter Kft. világítástervező szakértői. A tervezési folyamat során első lépésként átbeszélik a megrendelővel, hogy az adott helyiségben milyen funkciókra használják, milyen tevékenységekhez kell igazítani a mesterséges megvilágítást. Ez többfunkciós helyiségek esetén még inkább megkerülhetetlen, hiszen ugyanaz a fény nem alkalmas minden tevékenységhez. Ezután felépítik az otthont 3D tervezőprogramban, így meg tudják mutatni, a választott megoldással milyen fényhatás érhető el. A tervezés egyik nagy előnye, hogy a kivitelezés előtt, a "rajzasztalon" megtekinthető a végeredmény, így többletköltség nélkül lehet változtatni, kipróbálni több megoldást is, ellenőrizhető, hogy a választott lámpa teljesítménye, világítási tulajdonságai megfelelnek-e az elképzeléseknek és a funkciónak. A tervezés utolsó lépése a végleges tervdokumentáció elkészítése, melynek része az alaprajz, amelyen jelölik a lámpák helyét, a kiegészítő adatlap, melyen megadják az elhelyezés pontos adatait (ez segíti a kivitelezést, így azok biztosan a megfelelő helyre kerülnek) és a lámpalista.
Minden olyan teret érdemes megterveztetni, ahol egy térben többféle funkció is helyet kap, többféle tevékenységhez van szükség fényre vagy amiben az időnk nagy részét töltjük, lehet ez akár nappali, konyha, étkező vagy gyerekszoba. A pihenésre szolgáló tereink, mint a hálószoba vagy a kert, a közhiedelemmel ellentétben nem igényelnek sok fényt. Ezeknél a területeknél sokkal fontosabb a világítási szintek meghatározása a kellemes hangulat eléréséhez. A konyhában, étkezőben viszont a helyi világítás, a megfelelő mennyiségű, árnyékmentes fényről kell gondoskodni. Minden helyiségben az elvárások, az előírások, a tér és bútorok adottságainak figyelembevételével tervezzük meg az optimális világítást. Nagyon figyelünk arra, hogy olyan dokumentációs csomagot adjunk át a megrendelőnek, amellyel a megvalósítást megkönnyítjük, átbeszélt lámpa listát, áramkiállások pontos megjelölését tartalmazó amit a villanyszerelőnek át lehet adni.

Tekintsd meg két referencia munkánkat:


Olvasd el a világítás tervezés részleteses bemutatását honlapunkon!
www.elter.hu/vilagitastervezes